Chrzest Święty w świetle tradycji

Chrzciny są momentem w życiu dziecka, na które czeka cała rodzina. Są pierwszym sakramentem, który przyjmujemy i który posiada moc zmycia z nas grzechu pierworodnego i włącza nas we wspólnotę kościelną. W tym szczególnym dniu niezwykle istotne jest to, aby trzymać się tradycji, bo pozwala to uniknąć niepotrzebnych emocji i sytuacji zarówno w kościele, jak i później podczas przyjęcia w restauracji, czy w domu.

Dzień ten wiąże się z pewnego rodzaju powagą, którą należy zachować. Mimo tego, że nie istnieje żaden zakaz zakładania dziecku tego dnia kolorowych ubrań, najlepiej jest postawić na strój tradycyjny, utrzymany w odcieniach klasycznej bieli. Można też pokusić się o delikatnie beżowe odcienie, jak również te różowe czy błękitne. Ubranko nie musi być jednorazowe, jeśli chrzcimy chłopca, można wybrać na coś bardziej uniwersalnego, jak biała koszulka polo połączona z białymi ogrodniczkami i sweterkiem. Dziewczynce można ubrać białą sukienkę, którą będzie można wykorzystać również podczas innych okazji. Jeśli dziecko jest jeszcze bardzo małe, dobrze sprawdzą się śpioszki połączone z kaftanikiem.

Okrycie może stanowić biała szata, którą maluch dostanie od chrzestnej albo kocyk w delikatnych odcieniach. Jak się zachowywać podczas mszy? Zagadnienie to może sprawiać wiele kłopotów szczególnie tym rodzicom, którzy niezbyt często pojawiają się w kościele, a wcześniej sami nie uczestniczyli w chrztach, jako chrzestni. Ważne jest to, aby pamiętać, że przed ołtarzem najpierw stoją rodzice, a za nimi chrzestni. W kwestii tej jednak mogą zajść pewne modyfikacje, zależnie od tego, jaka to parafia i czy w tym samym czasie odbywa się więcej chrztów.

​Dziecko najczęściej podczas ceremonii znajduje się w ramionach mamy. W trakcie mszy publicznie wyznaje się swoją wiarę i obiecuje, że wychowa się dziecko w wierze katolickiej, zgodnie z jej wartościami i zasadami. Ksiądz zadaje pytania, na które się odpowiada. Następnie ojciec chrzestny zapala białą świecę, która wcześniej musi kupić. Odpala ją od płonącego paschału i musi zadbać o to, aby utrzymać ogień przez cały okres trwania ceremonii.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *