Nowoczesny ślub bez wesela

Wesele to w polskiej tradycji nieodłączna część zaślubin. Wygląda różnie w różnych częściach Polski, ale większość Polaków jest zgodna – wesele musi być. Wiele młodych par jednak odchodzi od tradycji organizowania wesela. Jakie są główne tego powody? I czy warto rezygnować z przyjęcia weselnego? Wiele osób niezależnie od wieku uważa że wesele to konieczność. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego że jest to forma spotkania się w bliskimi i świętowanie jednego z najważniejszych wydarzeń w swoim życiu w ich towarzystwie.

Młodzi ludzie pytani o brak wesela często uważają rezygnację z przyjęcia za samolubną. Według nich kupno drogiej wycieczki czy sprzętu zamiast wyprawienie wesela jest brakiem szacunku dla rodziny i znajomych, których powinno się zaprosić na wesele. Zwłaszcza, jeśli było się wcześniej zaproszonym na ich wesele. Rezygnacja z wesela wyłącznie po to by „zaoszczędzić” nie jest zbyt dobrze postrzegana. Powód rezygnacji z wesela Jaki jest w rzeczywistości główny powód dla którego młodzi rezygnują w urządzania hucznego wesela? Są nim oczywiście… pieniądze! Młodzi rezygnujący z przyjęcia nie widzą tego jednak jako sposobu na oszczędność.

Na wesele ich zwyczajnie nie stać. Jedynym sposobem na urządzenie wesela byłoby w ich przypadku zapożyczenie się – w banku albo u rodziny. Jedno i drugie może być uciążliwe, zwłaszcza że są to pieniądze przeznaczane w zasadzie na jeden wieczór. Wiele osób stwierdza, że urządzanie wesele tylko po to, by setka osób mogła się jednego wieczoru najeść i napić jest po prostu stratą pieniędzy. Dla wielu osób tradycja wesel jest wyłącznie uciążliwym zwyczajem pozwalającym bliskim na wymuszanie na młodych organizację przyjęcia, podczas gdy po prostu ich na to nie stać. Wiele par zaciąga spore kredyty na wesele, czego później żałuje.

​Takie podejście nie ma sensu. Wyprawianie wesela wyłącznie dla innych, zmuszanie się do tego – rzeczywiście chyba nie powinno mieć miejsca. Zwłaszcza, jeśli mamy na głowie inne wydatki, takie jak zakup wspólnego mieszkania, czy dziecko w drodze. Wiele par decyduje się na organizację wesela kilka lat po ślubie – kiedy ich sytuacja finansowa stabilizuje się i polepsza.

Ślub to stresujący czas, warto zatroszczyć się o profesjonalne czytania ślubne

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *