Międzynarodowe wesele – jak połączyć kultury?

Coraz więcej osób wyjeżdża za granicę i tam poznaje swoich przyszłych małżonków. Kiedy planują wesele w Polsce, często pojawiają się wątpliwości – jak połączyć odmienne tradycje i zwyczaje? Czy w ogóle je łączyć, a może trzymać się tylko jednej z nich? Jeśli to również Twoje dylematy, zapraszamy do przeczytania naszych wskazówek!

Ceremonia ślubna. W zależności od tego, czy bierzecie ślub w kościele czy w urzędzie (lub poza nim), postarajcie się znaleźć osobę, która będzie w stanie przeprowadzić ceremonię w dwóch językach. Uzgodnijcie które części powinny być tłumaczone. Jeśli jest to niemożliwe, przygotujcie dla obcojęzycznych gości kartki z przebiegiem ceremonii, czytaniami, psalmami i przysięgą – tak by mogli śledzić przebieg ceremonii. Wskazówki, które dobrze wziąć pod uwagę Znajdźcie miejsce na wesele, które ma doświadczenie w przeprowadzaniu międzynarodowych wesel.

Przede wszystkim konieczna jest dwujęzyczność obsługi – język angielski to absolutne minimum. Ważne jest również wyczucie kelnerów i obycie. To, co w naszej kulturze dopuszczalne, niekoniecznie musi być akceptowalne gdzie indziej. Aby uniknąć niezręcznego oczekiwania na wskazanie miejsc warto przygotować plan sali i stołów z listą miejsc. Niech każdy wie, gdzie i z kim siedzi. Jeśli planujecie przemowy, możecie na stołach obcojęzycznych gości położyć kartki z tłumaczeniem. Można również rozłożyć dwujęzyczne menu, zwłaszcza jeśli podczas wesela podawane będą dania typowo polskie, obce gościom zza granicy. Co do menu, być może warto włączyć do niego dania z obu krajów waszego pochodzenia?

​Dzięki temu obie strony będą mogły wzajemnie poznać odrobinę swojej kultury (tu znowu ważny wybór miejsca – nie wszędzie istnieje możliwość podania zagranicznych dań). Uwzględniajmy preferencje obu stron. Chodzi tu o wszystkie aspekty wesela – alkohol, muzykę, czy zabawy. W Polsce na weselach pija się głównie wódkę, ale nie wszędzie istnieją takie zwyczaje. DJ czy kapela powinni mówić po angielsku i posiadać w swoim repertuarze typowe weselne utwory danego kraju. Nie chcemy przecież, żeby jedno goście bawili się gorzej od drugich. Niech każdy czuje się zadbany i doceniony!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *